Blogs

1 Braukšanas eksāmenu pieņemšanas kārtība

Satiksmes ministrija ir atteikusies no punktu sistēmas autovadītāju vērtēšanai eksāmenos. Turpmāk topošo autovadītāju prasmes tiks vērtētas pēc būtības un rīcības konkrētajās situācijās.

Satiksmes ministrijas sagatavotās izmaiņas normatīvajos aktos paredz, ka turpmāk vadīšanas eksāmenā katru pieļauto pārkāpumu inspektors vērtēs pēc tā, kādu bīstamību tas radījis, nevis formāli piešķirs noteiktos kļūdu uzskaites punktus. Līdz šim par katru pārkāpumu tika piešķirts konkrētu punktu skaits un, ja pretendents uz vadītāja apliecību eksāmenā saņem vairāk kā 9 punktus, eksāmens netiek nokārtots. Iecerēts, ka turpmāk eksāmenā pieļautās kļūdas tiks vērtētas pēc to nozīmīguma un bīstamības. Par nenozīmīgām kļūdām uzskatīs tādas, kuras parasti neietekmē satiksmes drošību. Vidēji smagas kļūdas ir tās, kas atsevišķos gadījumos var apdraudēt satiksmes drošību, bet kuru dēļ attiecīgajā situācijā tai netiek radīti tieši draudi. Par bīstamām kļūdām uzskatīs tādas, kuras gandrīz vienmēr rada draudus satiksmes drošībai vai, kuru dēļ attiecīgajā situācijā tiek radīti tieši draudi.

Satiksmes ministrijas izmaiņas paredz, ka eksāmens būs nokārtots tad, ja:

  • pretendents tā laikā nepieļaus nevienu būtisku kļūdu,
  • nepieļaus vairāk kā divas vidēji smagas kļūdas vienā un tajā pašā vērtējuma kritērijā vai vairāk kā trīs vidēji smagas kļūdas,
  • nepieļaus vairāk kā piecas nenozīmīgas kļūdas.

Ja topošo vadītāju neapmierinās eksāmena vērtējums, to mēneša laikā būs iespējams apstrīdēt Ceļu satiksmes drošības direkcijā, kuras izveidota komisija savu atzinumu dos 30 dienu laikā. Ieviests arī speciāls teorētiskais eksāmens A kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem (motociklistiem), ietverot jautājumus par tieši šiem vadītājiem nepieciešamajām, specifiskajām zināšanām. Šāds regulējums bija vajadzīgs, jo prakse pierādījusi, ka A kategorijas transportlīdzekļu vadītājiem ir jāapgūst specifiski jautājumi, kas netiek apgūti, veicot apmācību ar citas kategorijas transportlīdzekli. Paredzēts, ka jaunā braukšanas eksāmenu pieņemšanas kārtība CSDD tiks ieviesta ar 2010. gada 1. aprīli.

Vai šī jaunā eksāmenu pieņemšanas sistēma būs labāka par līdz šim esošo – to rādīs laiks, taču es neuzskatu, ka tā bija tik slikta, lai to mainītu. Satiksmes ministrijā laikam ir aizmirsuši to, ka braukšanas eksāmena vērtēšana punktos tika ieviesta tieši tādēļ, lai objektīvāk varētu novērtēt jaunā autovadītāja braukšanas prasmes un līdz šim tā darbojās nevainojami, tādēļ nav īsti skaidri tās atcelšanas iemesli. Daudzi uztraucas par to, ka pateicoties jaunajai vērtēšanas kārtībai tagad uz ielām parādīsies ļoti daudz vadītāju ar neatbilstošām braukšanas iemaņām. Citi, gluži pretēji, uzskata, ka eksāmenu nokārtot būs ļoti grūti. Iespējams, ka taisnība ir gan vieniem gan otriem. Gribētos ticēt, ka eksāmena pieņēmēji spēs objektīvi novērtēt katra jaunā auto vadītāja braukšanas prasmes un eksāmena vērtēšana nekļūs par ienesīgu peļņas avotu. Gribētos ticēt…

,
10.02.2010

Inara grava
Inara grava
16.11.2010 16:42

Esmu dzirdejusi,ka viss eksamens tiekot ierakstits video kamera
tatad eksamens nevaretu but ienakuma avots…
Tacu cilveka daba ir tada,ka ko tik neizdomasi,lai noliktu eksamenu
un nejau visi mees esam ;pareizie;
Padomju laiku prakse pirkt tiesibas.
Savejie sapratiis…
Rezultati bus redzami uz liela cela,vai ne??

Nedaudz par mani

Mans vārds ir Normunds Kolāts un par B kategorijas praktiskās braukšanas apmācības instruktoru strādāju kopš 2007. gada (apliecības Nr. 003114). Apmācību veicu gan krievu, gan latviešu valodās. Savs darbs ļoti patīk un to veicu ar pilnu atdevi, jo apzinos, ka tieši no mana darba rezultātiem būs atkarīgs tas, cik droši un pārliecinoši jaunais automobiļa vadītājs jutīsies satiksmē, vai neapdraudēs sevi un citus satiksmes dalībniekus.

  • Apmācu jebkuras autoskolas audzēkņus, kā arī tos, kuriem, dažādu iemeslu dēļ, autovadītāja tiesības ir anulētas, vai arī vadītāja apliecība ir iegūta, taču braukšanas iemaņas ir zudušas.
  • Apmācu kursantus, kuriem instruktors ir, bet, kuri vēlas izbraukt ar citu instruktoru, izmēģināt citu automašīnu vai, sava instruktora aizņemtības dēļ, nevar izbraukt tik daudz, cik viņi to vēlētos.
  • Veicu pārbaudes braucienus pirms valsts eksāmena, ja kursants uzskata, ka viņš brauc pietiekoši labi, taču instruktors, kādu iemeslu dēļ, viņu uz eksāmenu vēl nelaiž.

Katram kursantam cenšos atrast individuālu apmācības pieeju. Ja apmācāmā persona vēlas iegūt b kategorijas vadītāja apliecību pēc iespējas īsākā laika periodā – nodarbības tiek organizētas biežāk. Ja kursants, personīgu iemeslu dēļ (darbs, mācības), nevar tikt uz nodarbībām no rīta vai pa dienu, braukšanas apmācību iespējams organizēt arī vēlu vakarā, kā arī brīvdienās un svētku dienās. Ja redzu, ka, tuvojoties valsts eksāmenam, kursants sāk pārmērīgi uztraukties, organizēju braukšanu tieši pirms eksāmena, lai kursants atgūtu ticību saviem spēkiem, nomierinātos un psiholoģiski būtu gatavs eksāmenam. Par braukšanas apmācības kvalitāti varēsiet spriest jau pēc pirmās nodarbības. Mācību automašīnu vienmēr uzturu labā tehniskā stāvoklī, sekoju, lai salonā būtu tīrība un braukšanas apmācība būtu maksimāli patīkama. Pēc dabas esmu mierīgs, nosvērts, ar labu humora izjūtu. Cenšos nekad nepacelt balsi uz kursantu jo, ja tas ir jādara, tad tas nozīmē tikai to, ka pats kaut ko neesmu viņam iemācījis. Lielu prieku sagādā katrs kursants, kurš mana darba rezultātā, iegūst ilgi gaidīto vadītāja apliecību. Brīvajā laikā lasu grāmatas, spēlēju ģitāru, nodarbojos ar zemūdens medībām un atpūšos pie dabas.