Biežāk uzdotie jautājumi

Šajā sadaļā Jūs varat rast atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem. Ja sarakstā nav Jums interesējošais jautājums – rakstiet man, labprāt atbildēšu!

  1. Kā saņemt braukšanas mācību atļauju?
  2. Vai braukšanas mācību atļauja ir obligāta, lai varētu uzsākt mācību braukšanu?
  3. Cik ilgā laikā var iemācīties vadīt automobili – vai pietiks ar obligātajām 14 stundām?
  4. Cik gara ir braukšanas nodarbība?
  5. Vai es varu mainīt braukšanas instruktoru?
  6. Vai iespējams uzsākt braukšanas apmācību vēl pirms iestāšanās autoskolā?
  7. Kādu autoskolu labāk izvēlēties?
  8. Kad labāk uzsākt braukšanas apmācību – ziemā vai vasarā?
  9. Vai ir svarīgs a/m modelis, ar kuru mācās braukt?

1. Kā saņemt braukšanas mācību atļauju?

Atbilde: Braukšanas mācību atļauju izsniedz CSDD. Ir nepieciešama ārsta izziņa un personu apliecinošs dokuments. Atļaujas cena ir 6.16 Eur.

2. Vai braukšanas mācību atļauja ir obligāta, lai varētu uzsākt mācību braukšanu?

Atbilde: Neatkarīgi no tā vai jūs apmāca instruktors, vai arī persona ar 3 gadus auto vadīšanas stāžu – braukšanas mācību atļauja ir obligāta.

3. Cik ilgā laikā var iemācīties vadīt automobili – vai pietiks ar obligātajām 20 stundām?

Atbilde: Tas ir atkarīgs individuāli no katra kursanta spējām. Ja jums jau ir sākotnējas braukšanas iemaņas, var pilnīgi pietikt arī ar 14 stundām. Ja nekādu iemaņu nav, būs nepieciešamas apmēram tik daudz stundas, cik jums ir gadu + 10. Tātad, ja jums ir 25 gadi, būs nepieciešamas aptuveni 35 braukšanas stundas.

4. Cik gara ir braukšanas nodarbība?

Atbilde: viena nodarbība ilgst 2 akadēmiskās stundas, jeb 90 min.

5. Vai es varu mainīt braukšanas instruktoru?

Atbilde: Jā, pamatojoties uz MK noteikumiem, jums ir tiesības brīvi izvēlēties instruktoru. Ja autoskola pieprasa maksu par instruktora maiņu – tas nav likumīgi un ir pretrunā ar MK noteikumiem. Par instruktora maiņu jums ir jāinformē autoskola, un tās pienākums ir pārbaudīt, vai jūsu izvēlētais instruktors ir licenzēts.

6. Vai iespējams uzsākt braukšanas apmācību vēl pirms iestāšanās autoskolā?

Atbilde: Jā, ir iespējams, taču nepieciešama braukšanas mācību atļauja (baltās tiesības).

7. Kādu autoskolu labāk izvēlēties?

Atbilde: Sadaļā padomi un ieteikumi atradīsiet atbildi uz šo jautājumu.

8. Kad labāk uzsākt braukšanas apmācību – ziemā vai vasarā?

Atbilde: Uzskatu, ka labāk braukšanas apmācību uzsākt ziemā, jo tad iespējams apgūt a/m vadīšanas prasmes sarežģītos un nelabvēlīgos laika apstākļos, piemēram, sniegā vai pa apledojušu ceļu un, saskaroties ar sānslīdi, instruktors iemācīs to novērst. Var simts reizes teorijā stāstīt, kā novērst sānslīdi, bet, ja tas nav pamēģināts praksē, liela labuma no teorētiskajām zināšanām nebūs. Ziemā biežāk būs arī nodarbības tumšajā diennakts laikā.

9. Vai ir svarīgs a/m modelis, ar kuru mācās braukt?

Atbilde: Nē, nav svarīgs. Galvenais, lai automašīna būtu labā tehniskā stāvoklī.

Nedaudz par mani

Mans vārds ir Normunds Kolāts un par B kategorijas praktiskās braukšanas apmācības instruktoru strādāju kopš 2007. gada (apliecības Nr. 003114). Apmācību veicu gan krievu, gan latviešu valodās. Savs darbs ļoti patīk un to veicu ar pilnu atdevi, jo apzinos, ka tieši no mana darba rezultātiem būs atkarīgs tas, cik droši un pārliecinoši jaunais automobiļa vadītājs jutīsies satiksmē, vai neapdraudēs sevi un citus satiksmes dalībniekus.

  • Apmācu jebkuras autoskolas audzēkņus, kā arī tos, kuriem, dažādu iemeslu dēļ, autovadītāja tiesības ir anulētas, vai arī vadītāja apliecība ir iegūta, taču braukšanas iemaņas ir zudušas.
  • Apmācu kursantus, kuriem instruktors ir, bet, kuri vēlas izbraukt ar citu instruktoru, izmēģināt citu automašīnu vai, sava instruktora aizņemtības dēļ, nevar izbraukt tik daudz, cik viņi to vēlētos.
  • Veicu pārbaudes braucienus pirms valsts eksāmena, ja kursants uzskata, ka viņš brauc pietiekoši labi, taču instruktors, kādu iemeslu dēļ, viņu uz eksāmenu vēl nelaiž.

Katram kursantam cenšos atrast individuālu apmācības pieeju. Ja apmācāmā persona vēlas iegūt b kategorijas vadītāja apliecību pēc iespējas īsākā laika periodā – nodarbības tiek organizētas biežāk. Ja kursants, personīgu iemeslu dēļ (darbs, mācības), nevar tikt uz nodarbībām no rīta vai pa dienu, braukšanas apmācību iespējams organizēt arī vēlu vakarā, kā arī brīvdienās un svētku dienās. Ja redzu, ka, tuvojoties valsts eksāmenam, kursants sāk pārmērīgi uztraukties, organizēju braukšanu tieši pirms eksāmena, lai kursants atgūtu ticību saviem spēkiem, nomierinātos un psiholoģiski būtu gatavs eksāmenam. Par braukšanas apmācības kvalitāti varēsiet spriest jau pēc pirmās nodarbības. Mācību automašīnu vienmēr uzturu labā tehniskā stāvoklī, sekoju, lai salonā būtu tīrība un braukšanas apmācība būtu maksimāli patīkama. Pēc dabas esmu mierīgs, nosvērts, ar labu humora izjūtu. Cenšos nekad nepacelt balsi uz kursantu jo, ja tas ir jādara, tad tas nozīmē tikai to, ka pats kaut ko neesmu viņam iemācījis. Lielu prieku sagādā katrs kursants, kurš mana darba rezultātā, iegūst ilgi gaidīto vadītāja apliecību. Brīvajā laikā lasu grāmatas, spēlēju ģitāru, nodarbojos ar zemūdens medībām un atpūšos pie dabas.