Padomi un ieteikumi

Autoskolas izvēle

Lai pēc iespējas ātrāk tiktu iegūta vadītāja apliecība, būtiska loma ir pareizas autoskolas un braukšanas instruktora izvēlei. Autoskolu ir ļoti daudz un tās ir dažādas, katrā savi nosacījumi, atlaides, piedāvājumi – kā lai neapjūk?!

Gandrīz katrai autoskolai internetā ir sava mājas lapa, taču pēc tām ir grūti noteikt, cik kvalitatīva un piemērota ir konkrētā autoskola.

Vislabākais veids, kā izvēlēties autoskolu, ir izmantot draugu, paziņu un radinieku ieteikumus, kuri nesen paši ieguvuši autovadītāja apliecību. Ieejiet CSDD mājas lapā, kurā iespējams apskatīt statistikas informāciju par visām autoskolām, pievērsiet uzmanību to sekmības procentam. Ja esat sākuši braukšanas apmācību pie kāda instruktora vēl pirms iestāšanās autoskolā, painteresējieties kādu autoskolu viņš ieteiktu.

Neiesaku iet uz autoskolām, kuras sola ļoti lielas atlaides – samaksāsiet daudz vairāk nekā bijāt plānojuši. Neparakstiet līgumu ar pirmo autoskolu, kura jums ir vistuvāk.

Pirms parakstāt līgumu ar autoskolu, obligāti to izlasiet. Nereti līgumi ir sastādīti tādā veidā, ka autoskolai ir tikai tiesības, bet kursantam ir tikai pienākumi. Iepazīstoties ar līgumu pievērsiet uzmanību sekojošiem punktiem:

 • Autoskolas tiesības un pienākumi
 • Klienta tiesības un pienākumi
 • Noteiktie obligātie maksājumi
 • Kārtība, kādā tiek kārtoti autoskolas noteiktie eksāmeni (prasības, nosacījumi, vai ir skolas braukšanas eksāmens, eksāmena derīguma termiņš utt.)
 • Kārtība, kādā tiek risināti strīdi un nesaskaņas

Par piedāvātā līguma atbilstību valsts likumdošanai iespējams konsultēties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, Rīgā, K. Valdemāra iela 157, LV – 1013, tel. 3717212688.

Lasot līgumu, pievērsiet uzmanību tam, vai līgumā nav ietverti tādi punkti, kā maksa par braukšanas instruktora maiņu vai soda nauda par to, ka neesat iemācījies braukt līgumā paredzētajā termiņā, jo nereti laiks, kuru piedāvā autoskola, lai iemācītos vadīt transportlīdzekli, ir par mazu.

Pirms līguma parakstīšanas, nekautrējieties prasīt, lai šādi punkti tiktu mainīti, ja tas netiek darīts – līgumu neparakstiet un izvēlieties citu autoskolu.

Līguma beigās pievērsiet uzmanību punktam par kārtību, kādā tiek risināti strīdi un nesaskaņas. Ja redzat, ka strīdi tiek izskatīti šķīrējtiesā viena tiesneša sastāvā, neiesaku parakstīt šādu līgumu, jo strīda gadījumā būsiet zaudētājs.

Neiesaku izvēlēties autoskolas, kurās ir skolas braukšanas eksāmens. Ja skolai trūkst apmācāmo personu, šāda eksāmena kārtošana var kļūt par labu peļņas avotu, jo eksāmenu var nākties kārtot vairākas reizes. Tā vietā, labāk pirms valsts eksāmena izbraukt ar citu instruktoru, lai viņš novērtē jūsu prasmes.

* Sakarā ar 2005. gada 15. februāra MK noteikumiem Nr.131, mācību iestādēm ir pienākums informēt apmācāmās personas par instruktoriem, kuriem ir tiesības veikt attiecīgās kategorijas transportlīdzekļu vadītāju apmācību, bet apmācāmajām personām ir tiesības brīvi izvēlēties instruktoru, pie kura notiks braukšanas apmācība. Kas nozīmē to, ka autoskolas nav tiesīgas pieprasīt maksu par to, ja negribat šīs autoskolas instruktoru vai gribat to nomainīt pret citu.

* Darbā esmu saskāries ar daudzām autoskolām, zinu to pozitīvās un negatīvās puses un, ja nevarat izvēlēties autoskolu, zvaniet vai rakstiet man – centīšos palīdzēt!

Uz augšu

Braukšanas instruktora izvēle

No pareizas braukšanas instruktora izvēles būs atkarīgs tas, cik ātri un kvalitatīvi jūs iemācīsieties vadīt transportlīdzekli. Šī izvēle ir kā loterija – varat zaudēt un varat arī vinnēt.

Pirmkārt, vadieties pēc draugu, radu vai paziņu ieteikumiem, jo tas ir visdrošākais veids, kā nokļūt laba braukšanas instruktora paspārnē. Interneta mājas lapā www.instruktori.lv iespējams atrast ļoti daudz braukšanas instruktorus, informāciju par katru no tiem (tālruni, automašīnas marku, citu kursantu atsauksmes u.c.). Ja esat izvēlējušies kādu, tad ieejiet CSDD mājas lapā un paskatieties, kāds ir šī instruktora sekmības procents. Šeit gan jāpiezīmē, ka ļoti objektīvs šis reitings nav, jo pazīstu daudz labus un profesionālu instruktorus, kuru sekmības procents ir salīdzinoši zems, taču tas ir tādēļ, ka kursantiem, kādu iemeslu dēļ, nav paveicies ar pirmo reizi nokārtot valsts eksāmenu. Arī man pašam ir bijuši gadījumi, kad esmu palaidis uz eksāmenu kursantu, kurš ir pilnībā sagatavots valsts eksāmenam, tomēr eksāmena laikā sāk uztraukties, apjūk un gala rezultātā eksāmenu nenokārto, turpretim kursants ar ne visai labām braukšanas iemaņām eksāmenu nokārto ar pāris nenozīmīgām kļūdām.

Ja savu izvēlēto braukšanas instruktoru CSDD sarakstā atrast nevarat, neiesaku viņu ņemt, jo ļoti iespējams, ka viņš nav licencēts, vai arī licence ir anulēta. Tāds instruktors par braukšanas apmācības nodarbībām var no jums „izvilkt” daudz naudas, neko nopietni neiemācot un, kad pirms eksāmena vajadzēs parakstīt braukšanas karti, vienkārši pazust. Šādu gadījumu nav mazums. Tādēļ nekautrējieties jau pirmajā nodarbībā palūgt instruktoram uzrādīt savu instruktora apliecību – pievērsiet uzmanību tam, vai nav beidzies tās derīguma termiņš.

Reāls piemērs – pie manis, no cita instruktora, pārnāca meitene, kura bija nobraukusi jau 60 mācību stundas. Kā izrādījās, pārsvarā tika braukts tikai pa Zaķu salu un vienu maršrutu, kur eksāmenu automašīnu nekad neesmu pat redzējis. Tādēļ, ja jūtat, ka apmācību process sāk ievilkties garumā, droši pamēģiniet pabraukt ar citu instruktoru, lai viņš objektīvi novērtē jūsu prasmes un iemaņas.

Ja jūtat, ka kontakts ar savu instruktoru nav izveidojies, šis cilvēks jums liekas nepatīkams – nemokiet sevi un nomainiet instruktoru.

Par braukšanas instruktoru daudz pastāsta arī tas, kā viņš ir ģērbies, vai ir noskujies, vai a/m ir tīra. Ja instruktors var atļauties uz darbu braukt nevīžīgi saģērbies, transportlīdzeklī uz grīdas mētājas, piemēram, lupatas vai tukšas pudeles, tad visdrīzākais, ka arī pret savu darbu viņš attieksies tikpat nevīžīgi.

Ja jums ar braukšanas instruktoru ir jāslēdz līgums, uzmanīgi ar to iepazīstieties un nesteidzieties to parakstīt (paņemiet līgumu uz mājām un mierīgā gaisotnē to izlasiet). Bieži vien līgumā ir ietverti tādi punkti, kuri ir pilnīgi nelikumīgi. Piemēram, ja apmācību procesā, kursanta vainas pēc, mācību transportlīdzeklim tiek nodarīti kādi bojājumi vai ir notikusi avārija, zaudējumus sedz kursants. Šāds punkts ir nelikumīgs, jo mācību procesā jūs neesat vadītājs. Par transportlīdzekli pilnu atbildību nes instruktors. Neparakstiet līgumu, ja redzat, ka par nokavēšanos vai neierašanos uz braukšanu, par nākamo braukšanas reizi jāmaksā divkāršā apmērā, vai arī, ja nenoliekat ar pirmo reizi skolas braukšanas eksāmenu, ir jāatgriežas pie instruktora un jānobrauc konkrētas stundas par dubultu samaksu.

* Pirms izvēlēties instruktoru, rūpīgi visu apsveriet un neizvēlieties pirmo kurš pagadās. Labu instruktoru netrūkst, taču viņu vajag atrast, lai veicas!

Uz augšu

Tehniskie jautājumi pirms braukšanas eksāmena

1. Paskaidrot riteņa maiņas gadījumā veicamo darbību secību un šajā gadījumā ievērojamos drošības pasākumus.

Atbilde: Izslēdzam a/m dzinēju. Ieslēdzam stāvbremzi un 1. pārnesumu. Ja stāvēšana dotajā vietā ir aizliegta vai var tikt radīti traucējumi satiksmei, ieslēdzam avārijas gaismas signalizāciju un izliekam avārijas zīmi. Atkarībā no tā, kurš ritenis ir jānomaina, pa diagonāli pretējo riteni no abām pusēm nostiprinām ar ķīlīšiem vai akmeņiem. Ja tiek mainīts priekšējais kreisās puses riteni – ķīlīšus liekam zem aizmugurējā labās puses riteņa. No bagāžas nodalījuma izņemam rezerves riteni, domkratu un uzgriežņu atslēgu. Atbrīvojam visus maināmā riteņa uzgriežņus. Uzstādām domkratu, vērojot, lai zem tā būtu maksimāli ciets un gluds pamats. Paceļam automašīnu, noskrūvējam uzgriežņus, noņemam riteni. Uzstādām rezerves riteni un ar roku pieskrūvējam uzgriežņus. Nolaižam a/m no domkrata un spēcīgi pieskrūvējam uzgriežņus. Ieliekam bagāžas nodalījumā bojāto riteni un instrumentus. Izslēdzam avārijas gaismas signalizāciju un noņemam avārijas zīmi.

* Padoms: Pievelkot klāt uzgriežņus, vienmēr to darām pa diagonāli, lai ritenis precīzi iegultos savā vietā. Ja ir veikta riteņa nomaiņa, pat, ja riteņi ir mainīti autoservisā, pēc nobrauktiem 20 – 30 kilometriem, pārbaudiet, vai kāds no uzgriežņiem nav kļuvis vaļīgs.

2. Paskaidrot un pārbaudīt, kā papildināt eļļas līmeni motora karterī.

Atbilde: Atveram motora pārsegu. Izvelkam mērstieni un noslaukām to. Mērstieņa apakšējā daļā ir divas atzīmes, pēc kurām var noteikt motora eļļas zemāko un augstāko līmeni. Ievietojam mērstieni atpakaļ vietā un atkal izņemam ārā. Vērojam, vai eļļas līmenis uz mērstieņa nav mazāks par apakšējo atzīmi. Ja līmenis nav normas robežās, ir nepieciešams to papildināt. Uz motora bloka atrodas skrūvējams vāciņš, uz kura ir eļļas kanniņas simbols. Atskrūvējam šo vāciņu un tvertnē lejam eļļu, kamēr tiek sasniegts vajadzīgais līmenis uz mērstieņa.

* Padoms: Pirms papildināt eļļu, noskaidrojiet kāda tieši eļļa ir vajadzīga jūsu a/m modelim. To var uzzināt pēc a/m dokumentiem, vai jebkurā autoservisā.

3. Paskaidrot, kā pārbaudīt un papildināt šķidruma līmeni dzeses sistēmā.

Atbilde: Atveram motora pārsegu. Motora priekšējā daļā atrodas radiators, kurā atrodas motora dzesēšanas šķidrums. Braukšanas laikā dzesēšanas šķidrums cirkulē un neļauj motoram pārkarst. Ja šķidrums ir par maz, a/m kontroles panelī izgaismojas attiecīgais simbols, kurš brīdina vadītāju par nepieciešamību papildināt dzesēšanas šķidrumu. Ja radiatoram ir izplešanās trauks, uz tā būs maksimālā un minimālā līmeņa atzīmes – dzesēšanas šķidrumam jābūt starp šīm atzīmēm. Ja šāda trauka nav, līmenim jābūt 10 mm virs radiatora caurulītēm. Lai to pārbaudītu, jāievēro īpaša piesardzība, lēnām atskrūvējam radiatora vāciņu (vēlams ar cimdu vai drānas gabalu), pārliecināmies, kāds ir šķidruma līmenis un, ja nepieciešams, papildinām to. Radiatorā tiek pildīts tosols vai antifrīzs.

* Padoms: Nekad nemēģiniet atvērt radiatora vāciņu tūlīt pēc a/m dzinēja izslēgšanas. Jānogaida vismaz 10-15 minūtes un tikai tad, ievērojot piesardzību, atveram vāciņu, jo pretējā gadījumā iespējama applaucēšanās ar tvaiku.

4. Paskaidrot, kā pārbaudīt un papildināt bremžu šķidruma līmeni.

Atbilde: Atveram motora pārsegu. Bremžu šķidruma tvertne gandrīz vienmēr atrodas pretim bremžu pedālim. Arī uz šīs tvertnes ir maksimālā un minimālā līmeņa atzīmes. Šķidruma līmenim jābūt starp šīm atzīmēm. Ja līmenis ir mazāks, atveram tvertnes vāciņu un līmeni papildinām ar tādas markas šķidrumu, kāds norādīts a/m dokumentācijā.

* Padoms: Ja, braucot un bremzējot, a/m kontroles panelī periodiski iedegas simbols, kurš brīdina, ka kaut kas nav kārtībā ar bremžu sistēmu, nekavējoties pārbaudiet bremžu šķidruma līmeni. Ja līmenis ir normas robežās, tad iespējams, ka ir nodilušas bremžu uzlikas un ir nepieciešama to nomaiņa. Ja turpināsiet braukt ar šādām uzlikām, tās nodils pavisam, kas rezultātā var novest pie bremžu disku bojājuma.

5. Pārbaudīt šķidruma līmeni logu mazgātāju tvertnē un, ieslēdzot stikla tīrītājus dažādos režīmos, pārbaudīt to darbību.

Atbilde: Par to, ka logu tīrītāja šķidrums nav pietiekošā līmenī, parasti signalizē kontroles lampiņa a/m mēraparātu panelī. Atveram motora pārsegu un atrodam logu tīrīšanas šķidruma tvertni. Uz tvertnes vāciņa parasti ir simbols vai uzraksts, ka šinī tvertnē atrodas ūdens. Atveram vāciņu un piepildām tvertni ar logu tīrīšanas šķidrumu. Pēc tam ieslēdzam logu tīrītājus dažādos režīmos, sākot ar lēnāko.

* Padoms: Daudzi vadītāji vasarā logu tīrīšanai izmanto ūdeni. To var darīt, taču jāvēro, lai pirms pirmajiem saliem ūdens tiktu nomainīts pret salu noturīgu, specializētu logu tīrīšanas šķidrumu, jo pretējā gadījumā ūdens tvertnē var sasalt, kā rezultātā var tikt bojāta logu tīrītāju šķidruma tvertne.

6. Ieslēgt ārējās apgaismes ierīces vai avārijas gaismas signalizāciju un pārbaudīt to darbību. Ieslēgt gabarītuguņus, tuvās gaismas, tālās gaismas, virzienrādītājus (pa labi/kreisi), ieslēgt avārijas gaismas signalizāciju, izkāpt no a/m un pārbaudīt vai tā darbojas.

Atbilde: Lai pārbaudītu atpakaļgaitas vai bremžu uguņus, var palūgt citas personas palīdzību, vai var piebraukt atpakaļgaitā, piemēram, pie garāžas durvīm. Nospiežot bremžu pedāli, uz durvīm būs redzams, vai visi uguņi deg.

* Padoms: Ja konstatējat, ka, ieslēdzot virzienrādītāju uz vienu pusi, tas strādā ar daudz mazākiem intervāliem, nekā uz otru, tad pārbaudiet, vai nav izdegusi kāda no virzienrādītāju lampiņām.

7. Paskaidrot, kā pārbaudīt gaisa spiedienu riepās, paskaidrot pārāk liela vai pārāk maza gaisa spiediena negatīvās sekas.

Atbilde: Spiedienu riepās mēra ar gaisa manometru. Parasti vieglajām a/m aizmugurējās riepās gaisa spiediens ir 2 atmosfēras un par 0,2 atmosfērām vairāk – priekšējās riepās. Atšķirība ir tādēļ, ka a/m priekšējā daļa ir smagāka, jo tur atrodas motors, tādēļ arī priekšējās riepas ir jāpiepumpē nedaudz vairāk. Piemēram, ja aizmugurējās riepās spiediens ir 2 atmosfēras, tad priekšējās riepās jābūt 2,2 atmosfērām. Ja riepā spiediens ir pārāk liels, samazinās riepas kontakta laukums ar brauktuvi, saķere ar ceļu kļūst mazāka, kas var izraisīt sānslīdi. Ja spiediens riepās nav pietiekošs tā deformējas un braukšanas laikā automašīnu “velk” uz to pusi, kurā ir mazāks spiediens.

* Padoms: Spiedienu riepās pārbaudiet vismaz reizi nedēļā. Ja no rītiem, veicot a/m vizuālo apskati, konstatējat, ka kādā no riepām spiediens ir par mazu, tuvākajā degvielas uzpildes stacijā pārbaudiet spiedienu. Pēc pārbaudes pārliecinieties, vai riepas ventilis nelaiž ārā gaisu. Vienkāršākais pārbaudes veids – ar siekalām aiztaisīt ventili.

8. Noteikt vai a/m ir aprīkota ar ziemas vai vasaras riepām, paskaidrot ziemas riepu ekspluatācijas īpatnības, izskaidrot riepu protektora zīmējuma augstuma pārbaudi un bīstamību, braucot ar riepām, kurām nodilis protektors.

Atbilde: Ziemas riepas no vasaras riepām var atšķirt pēc uzrakstiem vai simboliem uz riepas sāna. Uz ziemas riepām jābūt uzrakstam WINTER vai M+S (universālās riepas, ar kurām drīkst braukt visu gadu), var būt arī sniegpārsliņas vai sniegavīriņa simbols. Riepas iespējams atšķirt arī pēc protektora zīmējuma. Ja vasaras riepai protektora kubiki ir gludi, tad ziemas riepai, lai palielinātu riepas saķeri ar ceļu, katrs protektora kubiks ir sadalīts ar sīkiem zāģa veida griezumiem. Ziemā protektora dziļumam jābūt ne mazākam par 4 mm, vasarā ne mazākam par 1,6 mm. Ja protektora dziļums ir mazāks, riepām pilnībā var pazust saķere ar ceļu, kas var izraisīt sānslīdi un beigties ar avāriju. Vasarā, braucot ar nodilušu protektoru lietus laikā, palielinās sānslīdes un akvaplanēšanas iespējamība.

9. Paskaidrot kontroles mēraparātu nozīmi.

Atbilde: Spidometrs – rāda pārvietošanās ātrumu (km/h). Tahometrs – rāda motora apgriezienus (ja tahometra bultiņa ir uz 2, tad apgriezieni ir 2000 minūtē). Ja kontroles panelī iedegas zila lampiņa – ir ieslēgta tālās gaismas. Ja braucot kontroles panelī iedegas oranžs, vai dzeltens kontroles signāls, tas brīdina vadītāju, ka ar a/m kaut kas nav kārtībā un ir nepieciešams noskaidrot brīdinājuma kontrollampiņas iedegšanās iemeslu. Ja, esot kustībā, automobilim kontroles panelī iedegas kāda no sarkanās krāsas kontrollampiņām, tā signalizē, ka automobilim ir nopietna tehniska problēma un tālāk braukt nedrīkst. Nekavējoties jāapstādina a/m, jāizslēdz dzinējs un jānoskaidro kontrollampiņas iedegšanās iemesls.

* Piemērs: Ja eļļas līmenis motorā ir par mazu, kontroles panelī iedegsies oranžas krāsas eļļas kanniņas simbols, kurš brīdina vadītāju, ka nepieciešams papildināt eļļas līmeni motora karterī. Ja vadītājs šo signālu ignorē un turpina braukt, pēc kāda laika iedegsies sarkanas krāsas eļļas kanniņas simbols, kurš brīdina vadītāju, ka eļļas līmenis ir kritiski zems. Ja vadītājs ignorē arī to, tas neglābjami novedīs pie motora bojājumiem un remonts var izmaksāt vairākus simtus eiro.

Uz augšu

Kā vieglāk nokārtot braukšanas eksāmenu

Vadītāja apliecības iegūšana ir ļoti svarīgs mirklis katra cilvēka dzīvē. Kādam tas izdodas jau ar pirmo braukšanas eksāmena kārtošanas reizi, citam nedaudz vēlāk. Eksāmena rezultāts ir atkarīgs ne tikai no zināšanām, kuras jums ir sniedzis braukšanas instruktors, bet arī no jūsu emocionālā stāvokļa pirms eksāmena. Pārmērīgi liels uztraukums var negatīvi iespaidot eksāmena iznākumu, pat, ja jūsu braukšanas iemaņas ir ļoti labas. Atcerieties to, ka eksaminators nesēž jums blakus, lai jūs speciāli izgāztu eksāmenā. Viņa galvenais uzdevums ir pārbaudīt jūsu braukšanas prasmes un objektīvi izvērtēt, vai tās ir pietiekami augstā līmenī, lai varētu jums piešķirt vadītāja apliecību.

Sniegšu dažus padomus, kā veiksmīgi nokārtot braukšanas eksāmenu:

 • Uzmanīgi klausieties katru eksaminatora komandu. Ja kaut kas nav skaidrs, nebaidieties palūgt komandu atkārtot vai to paskaidrot.
 • Tiklīdz saņemat komandu, samaziniet braukšanas ātrumu un pārdomājiet veicamo manevru, novērtējiet apkārtējo situāciju (ceļa zīmes, ceļa apzīmējuma līnijas, braukšanas priekšrocības, tramvaja sliežu esamību, gājēju klātbūtni), nosakiet uz brauktuves ieņemamo stāvokli.
 • Pēc manevra pabeigšanas, centieties nekavēt satiksmi, pēc iespējas ātrāk sasniedzot atļauto braukšanas ātrumu.
 • Ja viena pēc otras tiek dotas divas komandas, jābūt ļoti uzmanīgam, jo iespējams, ka otrā komanda ietekmē pirmās komandas izpildi.
 • Nogriežoties krustojumā pa kreisi vai pa labi, nesteidzieties pēc iespējas ātrāk veikt manevru, nogriežoties samaziniet braukšanas ātrumu un aplūkojiet ceļa zīmes brauktuves sākumā – vai nav vienvirziena ceļš, kādi ir ātruma ierobežojumi utt.
 • Uzbraucot uz galvenā ceļa, neriskējiet, bet sagaidiet drošu brīdi, lai, veicot manevru, nevienam netraucētu, bet, ja nu tomēr izbraucāt un redzat, ka tuvojas transportlīdzeklis, dariet visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk uzņemtu atļauto ātrumu.
 • Atcerieties, ka nogriežoties krustojumā pa labi vai pa kreisi, kā arī izbraucot no apļa, jādod ceļš gājējam. Tieši par šī noteikuma neievērošanu, visbiežāk beidzas braukšanas eksāmens.
 • Ja uz ceļa ir nestandarta situācija, piemēram, auto avārija, izkritusi krava vai ceļa remonts, laicīgi samaziniet braukšanas ātrumu un nesteidzieties bīstamo vietu apbraukt pēc iespējas ātrāk. Novērtējiet situāciju gan priekšā, gan aizmugurē un tikai tad veiciet manevru.
 • Kursanti bieži pieļauj kļūdas, veicot pārkārtošanos joslās – pirms pārkārtošanās citā joslā, novērtējiet situāciju aizmugurē un pārliecinieties, vai uz brauktuves nav nepārtrauktās līnijas, kuras šo manevru aizliegtu.
 • Ja, izpildot eksaminatora komandu, esat nokļūdījies un iebraucis joslā, no kuras ceļa zīme vai nepārtrauktā līnija šī manevra izpildi aizliedz, nemēģiniet akli pildīt šo komandu, jo tādā gadījumā eksāmens būs beidzies. Brauciet tur, kur šī josla atļauj braukt – būs pieļauta vidēji smaga kļūda par novirzīšanos no maršruta, taču eksāmenu varēsiet tupināt.
 • Ja, neuzmanības dēļ, iebraucāt krustojumā, kurā izveidojies sastrēgums, nekavējoties samaziniet braukšanas ātrumu līdz minimumam, brauciet ļoti lēnām, jo varbūt priekšējie transportlīdzekļi sāks kustību un jūs pārbrauksiet krustojumu bez apstāšanās tajā.

* Atcerieties, ka eksāmena laikā jums nekur nav jāsteidzas un neviens jums pakaļ nedzenās – lēnāk brauksiet, tālāk tiksiet.

Uz augšu

Vadīšanas eksāmena norise un vērtēšana

Vadīšanas eksāmens tiek pieņemts, lai pārbaudītu Jūsu braukšanas iemaņas un prasmi iekļauties kopējā transportlīdzekļu plūsmā, ievērojot Ceļu satiksmes noteikumus un neapdraudot sevi un pārējos satiksmes dalībniekus.

Vadīšanas eksāmens jākārto ar CSDD automobili, kas aprīkots ar manuālo , vai automātisko ātrumkārbu. Ja vadīšanas eksāmenu izlemjam kārtot ar transportlīdzekli, kurš aprīkots ar automātisko ātrumkārbu, jāņem vērā, ka vadītāja apliecībā būs ieraksts, ka drīkstat vadīt transportlīdzekli tikai ar automātisko pārnesumkārbu.

Lai pierastu pie transportlīdzekļa, Jums ir iespēja veikt 5 minūšu izmēģinājuma braucienu un eksāmena laukumā pēc izvēles izpildīt vienu figūru. Ja izvēles figūra ir izpildīta, viņa tiek ieskaitīta un vairs nav jābrauc. Šī brauciena laikā inspektors neveic eksāmena vērtēšanu.

Jums ir tiesības atteikties no izmēģinājuma brauciena.

Eksāmena automobili, izvēles figūras, kā arī CSDD inspektoru, pie kura Jums jākārto šis eksāmens, nosaka speciāla datorprogramma. Vadīšanas eksāmena laikā inspektors vērtē Jūsu iemaņas un prasmes pārvaldīt transportlīdzekli un droši piedalīties ceļu satiksmē. Inspektors braukšanu vērtē kopumā un ņem vērā vispārējo priekšstatu par pretendentu, ko veido apstākļiem piemērota un pārliecinoša transportlīdzekļa vadīšana, ceļa apstākļu un laikapstākļu, kā arī pārējo satiksmes dalībnieku (īpaši – mazāk aizsargāto) vērā ņemšana, ceļu satiksmes situācijas izpratne un iespējamās bīstamības prognozēšana.

Vadīšanas eksāmena laikā Jūsu pieļautās kļūdas novērtē atkarībā no to nozīmīguma un bīstamības pakāpes:

 • Nenozīmīgas kļūdas – kuras neietekmē satiksmes drošību
 • Vidēji smagas kļūdas – kuras atsevišķos gadījumos var apdraudēt satiksmes drošību, bet kuru dēļ attiecīgajā situācijā netiek radīti tieši draudi satiksmes drošībai
 • Bīstamas kļūdas – kuras gandrīz vienmēr rada draudus satiksmes drošībai vai kuru dēļ attiecīgajā situācijā tiek radīti tieši draudi satiksmes drošībai. Ja pretendents pieļauj kļūdu, kuras dēļ tiek radīti tieši draudi satiksmes drošībai, inspektors ir tiesīgs pārtraukt eksāmenu.

Vadīšanas eksāmens tiek pieņemts trīs posmos

1.posms. Zināšanu pārbaude par transportlīdzekli

CSDD inspektors vērtē Jūsu prasmi pārbaudīt automobili, lūdzot veikt vienu no sekojošajām pārbaudēm:

 • noteikt, vai automobilis ir aprīkots ar ziemas vai vasaras riepām un paskaidrot riepu ekspluatācijas īpatnības
 • paskaidrot, kā pārbaudīt un kādam ir jābūt gaisa spiedienam riepās
 • paskaidrot riteņa maiņas gadījumā veicamo darbu secību un drošības pasākumus
 • paskaidrot, kā pārbaudīt un papildināt šķidruma līmeni dzesēšanas sistēmā
 • paskaidrot, kā pārbaudīt eļļas līmeni motora karterī
 • pārbaudīt šķidruma līmeni logu mazgātāju tvertnē un ieslēgt stikla tīrītājus dažādos režīmos
 • ieslēgt ārējās apgaismes ierīces vai avārijas gaismas signalizāciju
 • norādīt kontroles mēraparātu panelī nepietiekama bremžu šķidruma līmeņa un nepietiekama eļļas spiediena signālspuldzes un paskaidrot to nozīmi

2.posms. Figūras

CSDD inspektors vērtē Jūsu prasmi un iemaņas, lietojot transportlīdzekļa vadības ierīces, izpildot figūras „kases aparāts”, kā arī vienu no šādām figūrām, ko izvēlas datorprogramma:

 • iebraukšana gabarītvārtos.
 • stāvvieta paralēli braukšanas virzienam.

Ja Jūs ar otro mēģinājumu neizpildāt figūru vai ar savu darbību radāt tiešus draudus satiksmes drošībai – eksāmens nav nokārtots.

3.posms. Braukšana ceļu satiksmē

CSDD inspektors vērtē Jūsu iemaņas un prasmi sagatavoties braukšanai un vadīt automobili reālā ceļu satiksmē, ievērojot Ceļu satiksmes noteikumu un satiksmes drošības prasības.

Rīkojumus par braukšanas manevriem dod CSDD inspektors. Tie jādod savlaicīgi, tiem jābūt nepārprotamiem, nepieciešamības gadījumā tie jāatkārto. Dot tādus rīkojumus, kurus izpildot jāpārkāpj Ceļu satiksmes noteikumu prasības, ir aizliegts. Šis eksāmena posms ietver dažādas satiksmes intensitātes un sarežģītības pakāpes ceļus apdzīvotā vietā, kā arī ceļus apdzīvotās vietās vai ārpus tām.

No 2011. gada 15. augusta vadīšanas eksāmenā tika ietverts jauns vadīšanas eksāmena elements – patstāvīgā braukšana. Braucot ceļu satiksmē, pretendentam ne mazāk kā 5 minūtes jāvada transportlīdzekli pa patstāvīgi izvēlētu maršrutu uz inspektora norādīto galamērķi. Ja kursants nav pārliecināts, ka spēs aizbraukt uz norādīto galamērķi, viņam ir tiesības no šī eksāmena elementa atteikties.

Tāpat eksāmena laikā pretendentam var likt izpildīt uz ielas figūru “apgriešanas braukšanai pretējā virzienā”. Jāatceras, ka šī figūra tiks ieskaitīta tikai tādā gadījumā , ja kursants atpakaļgaitu izmantos tikai vienu reizi, un neuzbrauks uz apmales. Rīgā šo figūru parasti liek izpildīt Lucavsalā, vai arī dzīvojamajā zonā Ziepniekkalnā.

Eksāmena gaitā, braucot apdzīvotā vietā, var tikt iekļauta figūra ”braukšanas uzsākšana augšupceļā”. Jāatceras, ka izpildot šo figūru, darba bremzi izmantot aizliegts, un transportlīdzekļa atripošana nav pieļaujama.

Pēc vadīšanas eksāmena CSDD inspektors:

 • informē Jūs par eksāmena rezultātu un izskaidro pieļautās kļūdas
 • lūdz ar parakstu protokolā apliecināt to, ka esat iepazīstināts ar eksāmena rezultātu. Ja nepiekrītat vērtējumam inspektors paskaidro pārsūdzēšanas kārtību
 • izsniedz vadīšanas eksāmena protokola kopiju

Pēc eksāmena sekmīgas nokārtošanas, Jūs CSDD nodaļā variet saņemt vadītāja apliecību. Bet, ja eksāmens nebūs nokārtots, atkārtots vadīšanas eksāmens ir pieļaujams ne ātrāk kā nākošajā darba dienā.

Vadīšanas eksāmena norise tiek filmēta. Ja nepiekrītat vadīšanas eksāmena vērtējumam, viena mēneša laikā pēc eksāmena var pārsūdzēt vērtējumu, iesniedzot motivētu iesniegumu CSDD. Pēc iesnieguma saņemšanas 30 dienu laikā tiksiet rakstiski informēts par pārbaudes rezultātiem. Pieteikties uz atkārtotu eksāmenu varat pēc pieņemtā lēmuma saņemšanas. Lai pieteiktos uz atkārtotu braukšanas eksāmenu, personīgi nav jāierodas CSDD nodaļā. Jūs to varat veikt piesakoties pa tālruni.

Uz augšu

B kategorijas figūru izbraukšanas metodika

Braukšanas eksāmens sastāv no vairākiem posmiem, kā viens no pirmajiem – figūru izbraukšana. Iemaņas, kas tiek apgūtas figūru pareizai izbraukšanai, noderēs ne tikai eksāmena laikā, bet arī ikdienā šie elementi ir neatņemama braukšanas sastāvdaļa, piemēram, novietojot automašīnu stāvlaukumā pie veikala vai iebraucot savā garāžā, pērkot caurlaidi vai iebraucot teritorijā ar kases aparātu, tādēļ ir būtiski tos apgūt ļoti labi.

Braukšanas eksāmenā tiek nozīmētas 2 figūras no 5 iespējamām:

 • Stāvvieta paralēli braukšanas virzienam (obligāta visiem)
 • Iebraukšana gabarītvārtos, jeb garāža
 • Apgriešanās braukšanai pretējā virzienā
 • Kases automāts
 • Braukšanas uzsākšana augšupceļā, jeb estakāde

Katras figūras izbraukšanai ir atvēlēti divi mēģinājumi. Ja neizdodas izbraukt ar pirmo reizi, tiek piešķirta mazsvarīga kļūda, ja tas neizdodas arī atkārtoti-eksāmens ir beidzies. Figūru laukumā virzienrādītāji nav jārāda. Eksaminators drīkst nelietot drošības jostu.

Stāvvieta paralēli braukšanas virzienam

Izejas pozīcija: 0,5-1 metrs no figūras malas, automašīnas aizmugurējā daļa atrodas nedaudz tālāk par pirmo stabiņu (1).

Piebraukšana:

 1. Ieslēdzam pirmo pārnesumu
 2. Ar skatienu spoguļos un pār plecu atpakaļ, pārliecināmies par drošību
 3. Atbrīvojam stāvbremzi
 4. Piebraucam izejas pozīcijā
 5. Ieslēdzam stāvbremzi, izslēdzam pārnesumu, noņemam kājas no pedāļiem

Iebraukšana:

 1. Ieslēdzam atpakaļgaitas pārnesumu
 2. Ar skatienu spoguļos un atpakaļ pār plecu, pārliecināmies par drošību
 3. Izslēdzam stāvbremzi
 4. Vēršam skatienu pār plecu aizmugurējā vējstiklā un braucam atpakaļgaitā, kamēr automašīnas labējā sānu logā pamanām pirmo stabiņu (1)
 5. Izgriežam stūri pa labi līdz galam, pārliecināmies, ar skatienu pār kreiso plecu, par drošību aizmugurē un sānos, vērojam, vai automašīnas labais sāns iet garām pirmajam stabiņam (1)
 6. Vēršam skatienu kreisajā atpakaļskata spogulī un braucam, kamēr ieraugām trešo stabiņu (3)
 7. Iztaisnojam stūri (1,5 apgriezieni pa kreisi) un pārbaudām, vai automašīna iet taisnvirziena kustībā;
 8. Turpinām kustību, kamēr automašīnas priekšējā vējstikla labajā apakšējā stūrī parādās pirmais stabiņš (1)
 9. Izgriežam stūri pa kreisi līdz galam, turpinām kustību, vērojot, vai automašīnas priekšējais labais stūris iet garām pirmajam stabiņam (1)
 10. Ja iet garām, tad vēršam skatienu pār labo plecu aizmugurējā vējstiklā un turpinām kustību tik ilgi, kamēr automašīna ievietojas figūrā, neaizķerot figūras aizmugurējos elementus (vērtējam distanci)
 11. Ieslēdzam stāvbremzi, izslēdzam pārnesumu, noņemam kājas no pedāļiem

Izbraukšana:

 1. Ieslēdzam pirmo pārnesumu
 2. Ar skatienu spoguļos un atpakaļ pār plecu, pārliecināmies par drošību
 3. Izslēdzam stāvbremzi, izgriežam stūri pa kreisi līdz galam
 4. Sākam braukt, vērojot, vai automašīnas priekšējais labais stūris iet garām pirmajam stabiņam (1)
 5. Ja iet garām, vēršam skatienu kreisajā atpakaļskata spogulī un turpinām braukt, kamēr ieraugām visus trīs figūras aizmugurējās daļas ierobežojošos elementus
 6. Iztaisnojam stūri taisnvirziena kustībai (1,5 pagriezieni pa labi) un pārbaudām, vai automašīna iet taisni
 7. Turpinām kustību uz priekšu, kamēr automašīnas labējā sānu logā pamanām pirmo stabiņu (1)
 8. Izgriežam stūri pa labi līdz galam un braucam uz priekšu, kamēr labajā atpakaļskata spogulī ieraugām figūras aizmugurējās daļas ārējo norobežojošo elementu un, starp viņu un automašīnu, izveidojas intervāls
 9. Iztaisnojam riteņus taisnvirziena kustībai, ieslēdzam stāvbremzi, izslēdzam pārnesumu, noņemam kājas no pedāļiem
B kategorijas CSDD eksāmens: stāvvieta paralēli braukšanas virzienam

Izpildes nosacījumi:

 • Aizliegts aizķert vai nogāzt kādu no figūras ierobežojošajiem elementiem
 • Aizliegts uzbraukt uz apmales tā, ka kāds no automašīnas riteņiem atraujas no brauktuves
 • Neviens no automašīnas elementiem, izņemot labo sānu spoguli, nedrīkst atrasties ārpus figūras gabarītiem
 • Iebraucot figūrā, pieļaujama tikai viena kustība atpakaļgaitā, bet, ja nepieciešama automašīnas korekcija, figūras robežās, pieļaujama viena kustība uz priekšu
 • Izbraucot no figūras, pieļaujama tikai viena kustība uz priekšu, bet, ja nepieciešama automašīnas korekcija, figūras robežās, pieļaujama viena kustība atpakaļgaitā

Gabarītvārti

Izejas pozīcija: automašīnas aizmugurējā daļa atrodas nedaudz tālāk par stabiņu Nr.1, gabarītvārti atrodas automašīnas labajā pusē. Kreisā automašīnas puse atrodas pie nepārtrauktās līnijas.

Iebraukšana:

 1. Ieslēdzam atpakaļgaitas pārnesumu
 2. Ar skatienu spoguļos un atpakaļ pār plecu, pārliecināmies par drošību
 3. Izslēdzam stāvbremzi
 4. Sākam braukt atpakaļgaitā, kamēr automašīnas labējā sānu logā pamanām pirmo stabiņu (1)
 5. Izgriežam stūri pa labi līdz galam
 6. Turpinām braukt atpakaļgaitā, kamēr kreisajā atpakaļskata spogulī parādās figūras tālākais ārējais stabiņš (3)
 7. Iztaisnojam stūri (1,5 apgriezieni pa kreisi ) un pārbaudām, vai automašīna iet taisnvirziena kustībā
 8. Turpinām braukt atpakaļgaitā, kamēr automašīnas labējā sānu logā atkal pamanām pirmo stabiņu (1)
 9. Izgriežam stūri pa labi līdz galam un turpinām braukt, kamēr aizmugurējā vējstiklā tieši pa vidu parādās figūras viduspunkts
 10. Iztaisnojam stūri (1,5 apgriezieni pa kreisi) un, vērojot distanci, braucam līdz figūras beigu daļai
 11. Apstādinām automašīnu, ieslēdzam stāvbremzi, izslēdzam pārnesumu, noņemam kājas no pedāļiem

Izbraukšana:

 1. Ieslēdzam pirmo pārnesumu
 2. Izslēdzam stāvbremzi
 3. Pārliecināmies par drošību un braucam uz priekšu, līdz automašīnas labējā sānu logā pamanām pirmo stabiņu (1)
 4. Izgriežam stūri pa labi līdz galam un turpinām kustību, vērojot, vai automašīnas labā puse iet šim stabiņam garām
 5. Braucam uz priekšu tik ilgi, kamēr labajā atpakaļskata spogulī parādās tālākais figūras ārējais stabiņš (3)
 6. Izgriežam stūri taisnvirziena kustībai un vēl nedaudz pabraucam uz priekšu
 7. Ieslēdzam stāvbremzi, izslēdzam pārnesumu, noņemam kājas no pedāļiem
B kategorijas CSDD eksāmens: gabarītvārti

Izpildes nosacījumi:

 • Nedrīkst aizskart vai nogāzt nevienu no figūras ierobežojošajiem elementiem
 • Iebraucot, kā arī atrodoties figūras robežās, neviens no automašīnas elementiem nedrīkst izvirzīties ārpus figūras gabarītiem
 • Nav pieļaujama figūras izpildīšana ar vairāk, nekā divām kustībām atpakaļgaitā (ja nesanāk iebraukt uzreiz, drīkst nedaudz pabraukt uz priekšu un vēlreiz ieslēgt atpakaļgaitu)

Apgriešanās braukšanai pretējā virzienā

B kategorijas CSDD eksāmens: stāvvieta paralēli braukšanas virzienam

Izpildes nosacījumi:

 • Nav pieļaujama figūras ierobežojošā elementa apgāšana vai aizskaršana
 • Neviens no automašīnas elementiem nedrīkst izvirzīties ārpus figūras gabarītiem
 • Nav pieļaujama figūras izpilde ar vairāk, kā vienu kustību atpakaļgaitā

Kases automāts

Izpildes nosacījumi:

 • Nedrīkst aizskart vai apgāzt kases automāta aizvietojošo elementu
 • Nedrīkst uzbraukt apmalei vai elementam, kas to aizvieto
 • Piebraucot pie kases aparāta, tam ir jāpieskaras ar roku tā, lai ķermenis neatrautos no vadītāja vietas
 • Nedrīkst braukt atpakaļgaitā

Braukšanas uzsākšana augšupceļā

Izpildes nosacījumi:

 • Uzsākot kustību augšupceļā, nav pieļaujama motora noslāpēšana
 • Uzsākot kustību augšupceļā, nav pieļaujama automašīnas ripošana atpakaļ
 • Transportlīdzekļa noturēšanai slīpumā, jāizmanto stāvbremze
 • Nav pieļaujama riteņu buksēšana vai pilnīga stāvbremzes neizslēgšana
 • Transportlīdzekļa noturēšanai slīpumā, nedrīkst lietot automašīnas darba bremzes

Uz augšu

Nedaudz par mani

Mans vārds ir Normunds Kolāts un par B kategorijas praktiskās braukšanas apmācības instruktoru strādāju kopš 2007. gada (apliecības Nr. 003114). Apmācību veicu gan krievu, gan latviešu valodās. Savs darbs ļoti patīk un to veicu ar pilnu atdevi, jo apzinos, ka tieši no mana darba rezultātiem būs atkarīgs tas, cik droši un pārliecinoši jaunais automobiļa vadītājs jutīsies satiksmē, vai neapdraudēs sevi un citus satiksmes dalībniekus.

 • Apmācu jebkuras autoskolas audzēkņus, kā arī tos, kuriem, dažādu iemeslu dēļ, autovadītāja tiesības ir anulētas, vai arī vadītāja apliecība ir iegūta, taču braukšanas iemaņas ir zudušas.
 • Apmācu kursantus, kuriem instruktors ir, bet, kuri vēlas izbraukt ar citu instruktoru, izmēģināt citu automašīnu vai, sava instruktora aizņemtības dēļ, nevar izbraukt tik daudz, cik viņi to vēlētos.
 • Veicu pārbaudes braucienus pirms valsts eksāmena, ja kursants uzskata, ka viņš brauc pietiekoši labi, taču instruktors, kādu iemeslu dēļ, viņu uz eksāmenu vēl nelaiž.

Katram kursantam cenšos atrast individuālu apmācības pieeju. Ja apmācāmā persona vēlas iegūt b kategorijas vadītāja apliecību pēc iespējas īsākā laika periodā – nodarbības tiek organizētas biežāk. Ja kursants, personīgu iemeslu dēļ (darbs, mācības), nevar tikt uz nodarbībām no rīta vai pa dienu, braukšanas apmācību iespējams organizēt arī vēlu vakarā, kā arī brīvdienās un svētku dienās. Ja redzu, ka, tuvojoties valsts eksāmenam, kursants sāk pārmērīgi uztraukties, organizēju braukšanu tieši pirms eksāmena, lai kursants atgūtu ticību saviem spēkiem, nomierinātos un psiholoģiski būtu gatavs eksāmenam. Par braukšanas apmācības kvalitāti varēsiet spriest jau pēc pirmās nodarbības. Mācību automašīnu vienmēr uzturu labā tehniskā stāvoklī, sekoju, lai salonā būtu tīrība un braukšanas apmācība būtu maksimāli patīkama. Pēc dabas esmu mierīgs, nosvērts, ar labu humora izjūtu. Cenšos nekad nepacelt balsi uz kursantu jo, ja tas ir jādara, tad tas nozīmē tikai to, ka pats kaut ko neesmu viņam iemācījis. Lielu prieku sagādā katrs kursants, kurš mana darba rezultātā, iegūst ilgi gaidīto vadītāja apliecību. Brīvajā laikā lasu grāmatas, spēlēju ģitāru, nodarbojos ar zemūdens medībām un atpūšos pie dabas.